تبلیغات
بهترین ها در ممتاز وب - مقایسه دو ثروتمند مشهور ایرانی
 
بهترین ها در ممتاز وب
بهترین ها در اینجا
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط مهسا در تاریخ چهارشنبه 2 بهمن 1392

به گزارش برترین ها، هفته نامه حاشیه به بهانه دستگیری بابک زنجانی، زندگی مالی او را با پولدارهای استخوان دار مقایسه کرده است. تفاوت طرز پولدار شدن زنجانی و عسگراولادی نشان می دهد یک جای کار می لنگد.  

دستگیر که شد واکنش ها متفاوت بود. عده ای خوشحال شدند و گفتند یکی از رانت خواران دانه درشت بازداشت شده و لابد به تخلفات مالی اش رسیدگی می شود. عجیب آن بود کسانی از دستگیری اش ناراحت شدند که از برخورد با صاحبان سرمایه و کارآفرینان اما در این میان خیلی ها دو به شک بودند که باید از دستگیری اش خوشحال باشند یا ناراحت. خیلی ها مطمئن نبودند که بابک زنجانی، همان جوان میلیاردر معروف که اسمش در سال های اخیر نقل محافل شده بود، سرمایه دار و کارآفرین است یا رانت خوار و مفسد اقتصادی و دستگیری اش برخورد نادرست با ثروتمندان و صاحبان سرمایه است یا برخورد درست و عادلانه با متخلفان عرصه اقتصاد. بابک زنجانی، همان ثروتمند جوان چند هزار میلیاردی معروف، نامی است که این روزها زیاد شنیده می شود و خیلی ها بر سر اینکه بازداشت او از سوی قوه قضاییه، اقدام درستی بوده یا نه با هم اختلاف نظر دارند. اما سوال اصلی آنجا مطرح می شود که با رجوع به سابقه فعالیت اقتصادی زنجانی، اینکه کارش را از کجا شروع کرده، با چه کسانی خط و ربط داشته و از سوی چه کسانی احتمالا حمایت شده، بپرسیم که آیا واقعا می شود بابک زنجانی را سرمایه دار و کارآفرین دانست یا آنکه حجم رانت و رانت خواری و سفارش بازی در فعالیت های اقتصادی او آنقدر هست که قبل از سرمایه دار دانستنش، او را رانت خوار و مفسد اقتصادی بشناسیم. حالا بعد از بازداشت بابک زنجانی از سوی قوه قضاییه و بعد از همه اما و اگرها بر سر درست یا نادرست بودن این بازداشت، تلاش کردیم بگوییم فعال اقتصادی بودن از نوع بابک زنجانی چه فرقی با فعال اقتصادی بودن از نوع اسدالله عسگراولادی و امثال او دارد و چرا بابک زنجانی همچون عسگراولادی، پیرمرد ثروتمند قدیمی، تنها یک سرمایه دار یا فعال اقتصادی شفاف و پاک دست و قابل دفاع نیست.


یک شب در برابر 70 سال

اسدالله عسگراولادی

شروع کار

فعالیت اقتصادی را از بازار و 13-12 سالگی شروع کرد. اولین حقوقی که در دوره شاگردی گرفت روزی دو ریال بود.کارمندی

سال های بعد از آن و پس از اتمام تحصیل، کارمند بود و در شرکتی کار می کردکه فعالیتش در زمینه صادرات بود. می گوید از همانجا به کار در عرصه صادرات علاقمند شده بود.

کارت بازرگانی

با وجود آنکه سنش کم بود، بعد از مصاحبه با رئیس اتاق بازرگانی توانست کارت بازرگانی بگیرد. دو سال بعد با قسط حجره ای به مبلغ چهار هزار تومان خرید و رشته خشکبار را انتخاب کرد. صادرات را از صفر با صادرات زیره شروع کرد و قسطی پنج تن زیره خرید.

دستش در جیب خودش است

اولین انبارش را در خیابان تختی تهران خرید و کارخانه زیره حساس را در مشهد تاسیس کرد که این کارخانه هنوز هم فعالیت می کند و آنقدر سابقه فعالیت شفاف دارد که در مبادلات زیره در جهان اثرگذار است. هیچ وقت از رانت و امکانات دولتی استفاده نکرد. همیشه می گویدکه از گرفتن وام ها و تسهیلات بانکی هم پرهیز می کند و تنها با دارایی و سرمایه خودش کار می کند.

اعتبار شخصی

چندین سال بعد صادرات پسته و کشمش را به کارش اضافه کرد و چون این کار سرمایه سنگینی می خواست، به اعتبار خوش حسابی اش از بازار نسیه جنس برمی داشت و پول آن را پس از فروش پرداخت می کرد.

کمک به بازار برای بهبود وضع کسب و کار

16 سال عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ونایب رئیس اتاق بود و هنوز هم است. در طول 54 سال تجارت، در ایران 10 کارخانه دارد که همچنان فعالیت می کنند. حوزه اصلی کار او از همان اول آغاز تا هم اکنون واردات و صادرات بوده است. هیچ وقت در فعالیت اقتصادی از این شاخه به آن شاخه نپرید و وارد حوزه های شبهه برانگیز و عجیب و غریب نشد.

اهل سادگی

ساده زیستی و عادی بودن همیشه برایش ارزش بوده است. در هیچ عکسی در کنار هواپیمای شخصی یا اتومبیل گرانقیمت دیده نمی شود، ساده می پوشد، ساده می گردد و اگرچه می گوید که ثروتمند است اا هرگز فخرفروشی حاصل از ثروت که در عرف عام مردم، ویژگی «نوکیسه» های اقتصادی است در عسگراولادی دیده نمی شود.

به عکس و رسانه علاقه ای ندارد

هیچ وقت شیفته عکس و خبر و مصاحبه نبود و نیست. همیشه می گوید من یک تاجر معمولی هستم. اگرچه همیشه شناخته شده بوده، اما این شناخته شده بودن نه به خاطر شهرت طلبی و تلاش برای پر رنگ شدن در رسانه ها بلکه به دلیل فعالیت طولانی مدت و قدمت دار اقتصادی اش در عرصه واردات و صادرات است.

همیشه عسگر اولادی بوده

هیچ وقت انگج و برچسب مفسد اقتصادی و رانت خوار به او نچسبید. نامش در حاشیه هیچ پرونده تخلف مالی و فساد اقتصادی شنیده نشد. هیچ وقت مورد اتهام یا تحت پیگرد قضایی قرار نگرفت. همیشه یکی از ثروتمندترین افراد ایران و در عین حال یکی از بی حاشیه ترین هایشان بوده است.


بابک زنجانی

شروع کار

در بازار سکه و طلاکارش را شروع کرد و کارگاهی داشت با 20-15 کارگر. نقره و طلا را می خرید و پس از ساخت آنها را می فروخت.

دلالی

از طلاسازی و کسب به معنای عرفی آن فاصله گرفت. وارد خرید و فروش و دلالی سکه، طلا و ارز شد. کارگاه طلاسازی اش را فروخت و با پول آن به خرید و فروش ارز روی آورد.

رانندگی و رفاقت

پس از پایان دوره سربازی که به گفته خودش در آن دوره راننده رئیس بانک مرکزی بود، توزیع کننده دلار در بازار شد و روزانه 20 میلیون دلار در بازار توزیع می کردو حول و حوش 17 میلیون تومان دستمزد می گرفت. با سرمایه 800 میلیونی حاصل از توزیع دلار وارد صادرات سالامبور شد.از بیت المال استفاده می کند

س از ورشکستگی در تجارت سالامبور و دو سال تحمل زندان، از ورشکستگی خلاص شد، در کیش کارخانه لوازم آرایشی سورینت را تاسیس کرد و شرکت های واردات و صادرات در ترکیه راه انداخت. از همانجا که می گوید راننده مرحوم نوربخش بوده و در بازار ارز توزیع می کرده تا آشنایی و همکاری اش با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و وزارت نفت و تامین اجتماعی، همه وهمه با شبهه و شائبه رانت خواری و استفاده از رانت و امکانات دولتی همراه است.

همسایه ها یاری کنید

در امارات موسسه مالی و اعتباری تاسیس کرد. هواپیمایی قشم ایرلاین ویک ایرلاین در ترکیه خرید. با کمک سفیر تاجیکستان در ایران و رئیس جمهور این کشور، در تاجیکستان بانک خرید و برای انتقال پول قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و زیر مجموعه های وزارت نفت از خارج، ال سی های مدت دار باز کرد.

همیشه به دنبال منافع شخصی

مسیر فعالیت های اقتصادی اش پیچ در پیچ و خیلی جاها غیرقابل ردگیری است. از خریدو فروش طلا و ارز شروع کرد، وارد تجارت و صادرات و واردات شد، بانک زد، هواپیمایی خرید، برای ساخت فیلم های سینمایی پول داد، در وزارت نفت وتامین اجتماعی سروکله اش پیدا شد و در نهایت وارد عرصه ورزش شد و برای خودش باشگاه خرید، عرصه ای که خیلی ها آن را بهترین جا برای پولشویی و گم کردن رد پول های مسئله دار می دانند.

اهل نمایش

ساعت 100 میلیون تومانی به دست می بندد، در جت شخصی اش عکس می اندازد، دفتر شخصی عریض و طویلش در سورینت مجلل است و بروز و ظهور ثروتمند بودنش به چشم می زند. نمایش ثروت و اعلام سرمایه دار بودن در انظار عمومی از علاقمندی هایش است.

می میرد برای شهرت

عاشق شهرت است. این را می شود از مصاحبه های پی در پی اخیرش با رسانه های داخلی و حتی خارجی و از عکس های متعددی که از خودش با این و آن منتشر می کند، فهمید. همچنین چند وقت قبل بود که مصاحبه اش با تلویزیون فارسی بی بی سی کلی سروصدا راه انداخت و عکس های او با شخصیت های مختلف، بارها در رسانه ها بازنشر داده شد.

تا حالا «ب.ز» بوده

اولین بار مخفف نامش «ب.ز» در پرونده تخلف میلیاردی شنیده شد. اتهام تخلف مالی زیاد حول و حوش او هست، از بازنگرداندن پول نفتی که فروخته به وزارت نفت تا حضور پرسروصدایش در تخلفات تامین اجتماعی دوران مرتضوی و حالا هم که از سوی قوه قضائیه بازداشت شده است.نوع مطلب : اخبار روز، عکس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
محبوب کن - فیس نما
جمعه 23 آذر 1397 04:29 ق.ظ
Hi, for all time i used to check blog posts here early in the daylight, as
i like to gain knowledge of more and more.
پنجشنبه 22 آذر 1397 11:01 ق.ظ
After loooking oveer a number of the articles on your site, I honestly appreciate your
way of writing a blog. I book-marked it to
my bpokmark site list and will be chefking back in the near future.

Take a look at my web site too and tell me your opinion.
چهارشنبه 21 آذر 1397 06:24 ق.ظ
What's up, I read your blogs on a rewgular basis. Your humoristic style iss awesome, keep doibg what you're
doing!
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:31 ب.ظ
Hi there this iis kind of of off topic but I was wondering iif blogs use WYSIWYG
editors orr if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blkog soon but have no codding skills so
I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be
enormously appreciated!
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:12 ق.ظ
Thanks for ssome other wonderful post. The
place else mayy just anyone get that type
of info in such a perfect meethod of writing?

I've a presentation subsequent week, and I aam at the search for such info.
دوشنبه 12 آذر 1397 09:10 ب.ظ
I like reading an article that will make people think. Also, thanks
for permitting me to comment!
یکشنبه 11 آذر 1397 03:57 ق.ظ
Hey there, I think your ebsite might be having browser compatibility
issues. When I look at your blkog in Opera, it loks
fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
fantastic blog!
یکشنبه 11 آذر 1397 01:59 ق.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this website before but after going through some
of the articles I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I
came across it and I'll be book-marking it and checking back frequently!
جمعه 9 آذر 1397 11:26 ق.ظ
In fact no matter if someone doesn't be awade of afterward its up to other people that theyy will help, so here
it happens.
جمعه 9 آذر 1397 09:38 ق.ظ
This is the right website for anybody who really wants to understand this topic.

You realize a whole lot its almost tough to argue with you
(not that I actually will need to…HaHa). You certainly
put a fresh spin on a topic that's been written about for
years. Great stuff, just great!
سه شنبه 6 آذر 1397 07:19 ب.ظ
Every 60 minutes there are new public proxies added.
You can directly import these into your SEO tools or do it manually.
There are proxies for ScrapeBox and all other tools.
Let me know if you need free public proxies for other tools.
I’ll try to add them if I can.
سه شنبه 6 آذر 1397 10:29 ق.ظ
Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.

I scrape massive lists and then check to see if they’re expired.
I think you’ll be surprised by the number of accounts that I come across.
Hopefully, you’ll be able to put these expired accounts to good use.
یکشنبه 27 آبان 1397 11:10 ق.ظ
I wanted to let you all know that I added free proxy lists.
These lists should update every 60 minutes. These
are free proxies and they may not always work the best.
But, you should be able to use them in your SEO tools.
شنبه 26 آبان 1397 02:38 ق.ظ
At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read more news.
جمعه 25 آبان 1397 01:52 ب.ظ
May I just say what a relief to discover somebody who genuinely understands what they're talking about on the internet. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you surely have the gift.
جمعه 25 آبان 1397 11:36 ق.ظ
My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!
چهارشنبه 23 آبان 1397 08:39 ب.ظ
Hi to every one, the contents present at this web site are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
دوشنبه 21 آبان 1397 02:34 ق.ظ
더킹카지노-슈퍼카지노 Once your body begins to feel good, your cravings will first
subside and you'll be reaping the benefits of decreasing
the sugar within your diet. It is significant that you just oversee the youngsters when they are brushing their teeth.
When we travel as a family we always have a kitchenette within the college accommodation so that we could make majority of
our meals with food we all know after which have one meal out per day.https://issuu.com/7kathyweb/docs/southern-region-mandarin-chinese-ga
دوشنبه 21 آبان 1397 01:05 ق.ظ
더킹카지노 - http://tinyurl.com/yd5y64hd - I used some strips of moleskin that
I bought at the drugstore and applied them sparingly to
the problem area. Everybody needs many ways once even though,
however, if your quality of life reaches risk then a stakes go higher.
But, remember fondly the key this is moderation - while a drink a day is protective,
excessive consumption of alcohol is devastating to health.


http://7media.webs.com/apps/blog/show/45929702-southern-area-south-korea-gaming-earnings-solutions-18-million
شنبه 19 آبان 1397 03:48 ب.ظ
The kind of fun you’re seeing can be found here http://www.camgirl.pw/ketrin_new/ She is a stacked
hot blonde who certainly knows how to have a good time.
Visit her cam if you’re in need of some visual entertainment.
جمعه 18 آبان 1397 05:51 ب.ظ
Do you or someone you know work with wood? If so, then you’ve definitely
got to check this out http://kudoflow.com/4zRl It’s jam packed with all
the information that a woodworker needs to know.
جمعه 18 آبان 1397 04:27 ب.ظ
I really love your blog.. Great colors & theme. Did you develop this amazing
site yourself? Please reply back as I'm wanting to create my own personal site and want to find
out where you got this from or just what
the theme is called. Appreciate it!
جمعه 18 آبان 1397 12:37 ب.ظ
Have you heard Ariana Grande perform Thank U live? If not, then you’ve definitely got to hear it.
Give it a listen by clicking here http://kudoflow.com/4Emv This
might just be her best song ever!
جمعه 18 آبان 1397 05:33 ق.ظ
Are you searching for a good time? If you are,
then let this busty beauty take care of you. Check her out at http://www.camgirl.pw/blondiebetsy/ She is
one of those cam girls that you’ll never be able
to get enough of.
پنجشنبه 17 آبان 1397 10:38 ق.ظ
There's definately a lot to find out about this topic. I really like all of the points you made.
یکشنبه 13 آبان 1397 06:45 ب.ظ
Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I'm inspired! Very useful information specifically the final phase :) I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.
شنبه 12 آبان 1397 04:16 ب.ظ
Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
شنبه 12 آبان 1397 02:48 ب.ظ
Very good post. I certainly appreciate this website. Keep writing!
شنبه 12 آبان 1397 08:09 ق.ظ
Hi there to all, since I am in fact keen of reading this webpage's post to be updated regularly. It carries good data.
جمعه 11 آبان 1397 12:01 ب.ظ
I visited several blogs except the audio quality for audio songs present at this web site is actually marvelous.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : مهسا
نویسندگان
نظرسنجی
موضوع مطالب ممتاز وب ؟؟؟
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
   
تبلیغات